Isıtma Modunda Klima Kullananlar DİKKAT!
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Isıtma Modunda Klima Kullananlar DİKKAT!

0

Isıtma Modunda Klima Kullananlar DİKKAT! yazımda sizlere, BENİ HİSSET (Follow Me) Özeliğinin Önemini size bu yazımda ve ekte yayınladığım videoda rakamlar ve testler ile anlatmaya çalıştım.

Basit bir fizik kuralı olan SICAK HAVA HAFİFTİR YÜKSELİR mantığından hareketle, sizin tavanınız, üst komşunuzun tabanını ısıtırken kendiniz üşümemeniz ve gereksiz bir enerji kaybı yaşamamanız adına klimalarınızı ısıtma modunda kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar var. Öncelikle lütfen benim dediğimi yapın ama yaptığımı yapmayın yani klimanızın altında elbette ki öyle hava sirkülasyonunu olumsuz etkileyecek bir unsur yani dolap gardrop vs tarzı ev eşyaları olmasın.

Siz bana bakmayın ben ürünleri her türlü ortamda test etmeyi severim neticede amacım size ürün güzellemek değil, ürünlerin hangi koşullarda ne tepkiler verdiğini sizlere doğru şekilde aktarabilmek.

Benim klimanın altındaki dolap elbette ki soğutma modunda flapın duruş şekli nedeniyle hiçbir olumsuzluk teşkil etmezken, ısıtma modunda flapın aşağı bakması gerekirken dolap yüzünen baktıramıyor olmamın etkisi, flapın karşıya bakması ve sıcak havanın hep yukarılarda gezmesi gibi olumsuz etkiler ile verimli bir şekilde ve ekonomik ölçülerde ısınmama engel oluyor. Hava sıcaklığı odanın yarısından yukarıda 25 li derecelerdeyken ne yazık ki komodin / yatak seviyesinde 18 19 derecelerde geziyor.

Yine ısıtma modunda dikkat edilmesi gerekli en önemli husuların başında sürekli olarak vurguladığım KÜTLE SICAKLIĞI kavramı geliyor. Bakınız aç/kapa mantığı ile kullanılan klimalarda ne yazık ki her kapatıldığında kütle sıcaklığınız yani Duvarlar tavan zemin vs bunların sıcaklıkları düşüyor. Siz evinize gelip klimayı her ilk açtığınızda aradaki rakamsal açığı kapatmak adına klima her zaman üst frekanslarda çalışıyor ve doğal olarak hep yüksek tüketim sergiliyor buna rağmen ”Şu klima da bir türlü ısıtmadı” diye şikayet etmenize neden oluyor. Peki muhterem, Dışarısı 8 derece, duvarların dış yüzeyi 8, iç yüzeyi takribi 11-13 derece, sen odayı yapmak istiyorsun 24-25 derece. Klima aradaki açığı kapatmak için var gücüyle çalışıyor ama klimanın HAVAYA verdiği sıcak hava sürekli olarak DUVARLARA yenik düşüyor yani klimanızdan çıkan sıcak havayı, duvarlarınızdaki soğukluk yutuyor o zaman klima aradaki açığı kapatmak için sürekli daha çok çalışıyor.

Öneri:  Midea Xtreme Save 12.000 BTU Klima Teknik İnceleme

Kütle sıcaklığı zor bir kavramdır, havayı ısıtmak m3 durumuna göre yeri gelir 10 dakika sürer ama kütleyi ısıtmanız o kütlenin yüzey alan genişliğine bağlı olarak saatler ve bazı durumlarda günler sürer. Peki saatler ve günler sürebilecek bir mücadelede siz aç/kapa kullandığınız klimada eve zaten akşam 7 de geldiniz, 11 e kadar tv seyredip belki 12 de yatacaksınız, eee o 4-5 saat içerisinde klima duvarlardaki kütle sıcaklığını dengelemeye çalışmaktan ne ara fırsat bulup da sizi ısıtabilecek?

Klimadan HAVAYA üflenen sıcak hava ile DUVAR denen kütledeki soğukluk arasındaki ısı transferi esnasında oluşan hava sirkülasyonu sizi nasıl tahatsız ediyor farketmiyor musunuz? İşte o nedenle klimalarınızı kapatmamanız lazım, Klimanızı kapatmak yerine, 24-25 olarak yaşamak istediğiniz oda sıcaklığına erken ulaşabilmek, duvarlar ile hava arasındaki ısı transferi esnasındaki sirkülasyondan olumsuz etkilenmemek için elbette ki yapmanız gereken klimanızı kapatmak yerine örneğin 19-20 derecede bırakmaktır. Bu şekilde klimanız evin iç ortam sıcaklığını belli bir dengede tutarken kütle sıcaklığı dediğimiz duvar zemin tavan ve evin eşyalarının sıcaklığını da muhafaza etmeye deavem edecektir.

Elektrik pahalı biliyorum ancak bunun matematik hesabını sizlere şu videolar ile sürekli yayınlıyorum ve aşağıdaki videodaki MIDEA XTREME SAVE klimayı da geçtiğimiz aylardaki 24 saat 30 gün testleri yerine bu ay aç/kapa 30 gün testlerine de bu nedenle tabi tutuyorum. Bakınız geçen ay 24 saat açık halde 30 günde 150kw tüketti bu klima, Bu ay aç/kapa olarak kullandığımızdaki farkı da yine yayınlayacağım geçen sene Prime modelde yaptığım gibi. Şuna emin olun ki sonuçlar sizi şaşırtacak.

Isıtma Modunda Klima Kullanımı :

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir