Klimanızı Doğru Kullanmanın Yolları
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Klimanızı Doğru Kullanmanın Yolları

3

Klimanızı Doğru Kullanmanın Yolları Doğru Bilinen Yanlışlar çerçevesinde bu konunun mutlaka ele alınması gerekir ve hatta neredeyse okullarda ders olarak anlatılması gereken bir konudur. Termodinamik yasaları çerçevesinde bu konunun ele alınıp özellikle KÜTLE SICAKLIĞI (Maddenin sıcaklığı) denen faktörün ne kadar etken olduğunun da insanlara mutlaka anlatılması gerekir. Termodinamik 2 numaralı yasa der ki ”Kainatta ısı transferi her zaman sıcaktan soğuğa doğru olur ve bu kaide hiçbir zaman değişmez” yani ortada iki sıcaklık değeri var diyelim, birisi 20 diğeri 10 olsun, 20 her zaman için 10 değerine doğru akar ve ortalamasında kalırlar. Ne zaman sıcaklık değerleri dış etken kaynaklı değişmeye kalkarsa transfer başlar ve sıcaktan soğuğa doğru akış olur.

aep2

Bu bilgilerden hareketle yeri geliyor güneşte 57 dereceleri görüyoruz (İklim ve coğrafi bölgeye göre rakam değişir ancak bizim ölçümlerimizde 57,4 gördük) Gölgede bu değer 40 dereceler , evlerimizin içinde ise 34 – 36 dereceler olarak kabul edelim. Güneşin direkt olarak vurduğu evimizin duvarının dış yüzeyi 50 li dereceleri, aynı duvarın iç yüzeyi ise 40 lı dereceleri zorluyor, evin içerisindeki hava (Ortam) sıcaklığı ise 36 diyelim. (Bugün alınmış gerçek değer 06 Ağustos 2022)

İşte bu ortamda çalıştırmış olduğumuz klimamız ile odamızı/salonumuzu/evimizi 25 derece yapmak isteyelim ve klimamızın ayarını 25 yapalım. Klima çalışıp içerideki HAVAYI sirküle edip HAVAYI sürekli olarak soğutur ancak soğutmuş olduğumuz unsur o an için sadece HAVA dır. O havanın temas halinde olduğu masa, koltuk, sandalye, cam, çerçeve, sehpa, duvarlar, tavan, zemin parkeleri bunların hepsi aslında halen 36 derece. Klima havayı soğuttukça o soğutulmuş hava sıcak olan duvarlar ve ev eşyaları ile temas ettikçe termodinamik kuralı devreye girer ve masa koltuk cam çerçeve vs deki sıcaklık, soğutulmuş olan HAVAYA akar. Klimanın soğutmuş olduğu hava, çevredeki eşyaların KÜTLE SICAKLIĞI (Maddenin sıcaklığı) nedeniyle yeniden ısıtılmış olur ancak bu döngüde eğer soğutan taraf güçlü ise, döngü de sürekli devam eder ise işte ev içi iklimlendirme süreci o zaman başlamış olur.

Ev içerisindeki ve kütledeki sıcaklık, soğutulmuş olan havaya akmaya devam ettiği sürece bu sefer kendi sıcaklığını kaybetmeye başlar. Yani diyelim ki klimanın soğuttuğu hava 30, kütle sıcaklığı 36, bunun ortalaması 33 dür ve soğutma eğer baskın şekilde devam ederse kütle sıcaklığı artık 36 değil 33 olacaktır, soğutma devam ettiği sürece hava ile birlikte kütle sıcaklığı da ortamın dışına transfer edilmiş olur ve bu değer 32-31-30-29 diye düşmeye devam eder ancak bu esnada çok ciddi bir güç harcanır. Yani ciddi bir elektrik enerjisi tüketilmiş olur. (Fatura şişer)

Buna rakamsal bir örnek vermek gerekirse eğer, Midea firmasının ürettiği All Easy Pro model klima testlerine dün akşam saatlerinde başlayıp sabah gelip kontrol ettiğimizde akşamdan sabah kadar istediğimiz değere yani 25 dereceye ulaştığını ancak bu süreçte 6kw enerji tükettiğini gördük.

Bakın sadece istenen değere ulaşmak için 6kw enerji tüketildi. Aynı klima istenen değere ulaştıktan sonra artık içeride dışarı atması gereken bir kütle sıcaklığı kalmamış durumdadır yani 36 derece olan Duvarlar ve eşyalar dahi artık 25 derece olmuştur. Bunun karşılığında ise 6kw güç kullanılmıştır. Bu noktadan sonra klima artık içeriyi soğutmak değil, soğutulmuş havayı KORUMAK için çalışmaya devam edecektir. Her ne olursa olsun klima içeriyi 25 derece yapmış olsa da dışarıdan çok ciddi bir sıcaklık baskısı devam etmektedir. Dışarısı halen gölgede 40 derecedir, Tuğla duvarın dış yüzeyi 40 dereceyken iç yüzeyi 25 derecedir ancak arada halen ısı transferi devam etmektedir.

İşte bu noktadan sonra artık klima sadece DİRENÇ göstermeye devam edecek yani artık 6kw değil örneğin 2kw enerji tüketecektir.

Eğer siz klimayı kapatırsanız, 25 e ulaşmak için harcadığınız 6kw enerjiyi sokağa atmış olacaksınız ve ertesi gün aynı döngüyü en baştan başlatacaksınız. O nedenle klimanızı kapatıp 6kw kaybetmek yerine açık bırakıp 2kw tüketmeyi göze almalısınız (20m2 izolasyonsuz alanda alınmış gerçek değerlerdir) . Bu size maddi anlamda enerji tasarrufu sağlayacak olmakla birlikte klimanızın ömrünü uzatacak, evinizin konfor koşulunu yükseltecek, Evin nem dengesini kontrol altında tutacak, işten eve yeni geldiğinizde sıcaklık farkı sizi rahatsız etmeyecek, Ülke enerji tüketimine de katkı sağlayacaktır.

Öneri:  Televizyon Bulutlanma ve Işık Sızması Dilekçe Örneği 2023

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (3)

  1. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederiz.

  2. Cidden çok faydalı bir paylaşım olmuş. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. Aynı mantığı doğalgaz için de söylemek mümkün mü peki hocam?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir