Connect with us

Teknoloji

ONVO Google Tv ve ONVO WebOs TV’ler Geliyor! Ataklarına Devam Ediyor!

Yayınlandı

on

ONVO Google Tv ve ONVO WebOs TV’ler Geliyor! Ataklarına Devam Ediyor! Dedik çünkü yaklaşık 3 aya kadar 50” ve 55” Grubunda Webos işletim sistemine sahip yeni modellerin yanısıra, 50” 55” 65” ve 75” grubunda da GOOGLE TV olarak yeni modellerin tasarım aşamasında sona gelindiği, donanım tedariklerinin sağlandığı ve üretim süreçlerine start verilmek üzere olunduğu bilgisini aldık. ONVO ile ilgili sizlere sıklıkla yeni gelişmeler aktarıyoruz zira bildiğiniz üzere birkaç hafta evvel de ONVO nun satış sonrası hizmet kalitesini artırabilmek adına yeni bir sürece girdiğini, Yetkili servis ağında yeni bir yapılanma adımı attığını anlatmış ve ONVO satış Sonrası Hizmet Direktörü Sn Mustafa Gökçe, Müşteri Hizmetleri Müdürü Sn Yavuz Kale ve Bölge Müdürleri Kağan Boztaş, Malik Karakaş, Rıdvan Yazıcı gibi yönetim kadorsunun da dahil olduğu yetkili servis bölge toplanılarına davetleri neticesi gelişmeleri sizlere aktarmıştım. Emekçi Yetkili Servis dostlar ile sohbet etme olanağı bulmanın yanısıra Satış Sonrası Hizmetlerde atılacak adımlar ile yapılacak köklü değişikliklere dair birçok bilgi edindik.

Bu gelişmeleri tüketiciler adına takip ediyoruz çünkü sahadan gelen tüketici geri dönüşlerini de takip ediyoruz ki firmaların bu geri dönüşlere karşı duyarlı davranıp davranmadığını analiz edip ürün öneri listelerimizi buna göre şekillendiriyoruz.

Bu doğrultuda Mehmet Atmaca Elektronik yönetimi sadece servis yapılanmasında yenilenmeye gitmekle kalmayıp ürün gamını da genişletmek adına Sn Yakup Polat’ın Teknik Müdürlüğü eşliğinde yeni nesil üretimlerde işletim sistemlerinin geliştirilmesi ve genişletilmesi adımlarını atmış olduklarını da sizlere ilk olarak aktarmanın mutluluğunu duyuyoruz.

Nedir Bu işletim Sistemlerinin Farkı?

L3 Lisanslı Android

Bildiğiniz üzere televizyonların hem çalışabilmesi hem de tüketici taleplerini ve kişiselleştirme ayarlarını yerine getirebilme adına bu komutları işleyebilecek bir işletim sistemine ve arayüze ihtiyaçları var. Geçmiş dönemde sadece ışık renk kontrast ve ses ayarından ibaret olan TV AYAR menüsü günümüzde artık çok ileri boyutlara ulaşmış durumda.
Kişiselleştirilmiş ayarların ön belleğe alınması, çoklu kullanıcı girişi yapılabilmesi, sadece ışık renk kontrast değil artık görüntü modu, gama ayarlarına varana kadar görsel ayarların daha zengin menü ile tüketiciye sunulması ve bu ayar özelliğinin sadece görüntü değil, ses, ve tüm portlar ve hattta SMART deneyiminde aktif olması artık herkes tarafından bilinen bir durumdur. Bilinmeyen konu ise bu işletim sistemlerinin belli başlı statüleri, özellikleri ve ayrıcalıklı olanlarının olduğu kısmıdır. Buna örnek vermek gerekirse eğer, Şu yazımızda sizlere aktarmaya çalıştığımız bilgilerde olduğu gibi mesela L1 lisanslı ürün ile L3 lisanslı ürün arasında dahi ciddi farklılıklar mevcut. Neticede her ikisi de TEMELDE ANDROİD olan bu işletim sistemleri aslında birbirinden farklı yapı ve izinlere sahiptir. L3 lisanslı işletim sistemi olarak belirtilen ürün temelde yine android işletim sistemidir ancak izinleri kısıtlıdır. Örneğin Netflix de yüksek çözünürlük yayın izleyemez, Youtube da oturum açamaz, Google Play store kullanamazsınız gibi (Üçüncü parti yazılım olarak yüklenebiliyor o ayrı konu) Bakınız aşağıda bir L3 Lisanslı android smart televizyon arayüzünü görebilirsiniz.

L1 Lisanslı Android

Diğer yandan Tam android – Full android veya lisanslı android olarak bilinen L1 lisanslı android işletim sisteminde ise örneğin Netflix yayıncı kuruluşun sağlayabildiği ve sizin içerik aboneliğinizin izin verdiği ölçüde mümkün olan en yüksek çözünürlüğü televizyonunuzda izleyebilirsiniz. Elbette ki televizyonunuzun da bu çözünürlüğü desteklemesi kaydı ile. Bunu açmak gerekirse eğer, Diyelim ki 2160P destekli televizyonunuz var L1 lisanslı işletim sisteminiz var, UHD destekli de netflix aboneliğiniz var. Olay bitmiştir, izlediğiniz içerik de UHD ise siz bu tv de bu işletim sistemi ile bu içeriği 2160P izlersiniz. Ancak zincir nerede kırılırsa orada sistem bozulur yani buna da şu örneği verebiliriz. UHD tv aldınız, L1 Lisanslı işletim sistemi de var, izlediğiniz içerik de UHD ancak sizin netflix aboneliğiniz düşük paket yani UHD desteklemiyor, o zaman zincir kırıldı demektir 🙂 Örneğimizi sadece netflix üzerinden vermiş olsak da L1 lisanslı ürünlerin L3 lisanslı ürünlere nazaran çok daha geniş olanaklar sağladığını belirtmek gerekir. Buraya kadar L1 ve L3 lisansı da anladığımıza göre L1 lisanslı işletim sisteminin arayüzünü görelim ve konumuza devam edelim.

WEBOS

Geçmişten bugüne bakacak olursak daha çok yakın zaman öncesinde tv lerde kolay kolay kimse işletim sistemi tartışmazdı. Bilinen Tizen Webos gibi işletim sistemleri haricinde neredeyse tüm üreticiler temel yazılımlar (Linux) üzerinden kendi arayüzlerini hazırlar sunardı ancak gelişen teknoloji sadece tv lerin görüntü ve ses sistemlerini değil arayüzlerini de geliştirmeleri yönde üreticilere bir baskı oluşturmaya başladı. Durum bu şekilde olduğunda kaçınılmaz alternatifler ve geliştirmeler yine devreye girdi. Yakın zamanda Tizen işletim sistemli ürünleri de ONVO markasında görecek olmanın yanısıra planlamaya dahil edilen 50” ve 55” WEBOS işletim sistemli ürünler yani ONVO OV50500 ve OV55500 WEBOS gibi ürünleri de sahaya sürme gerekliliği duyan firma yetkilileri tüketicilerin taleplerini daha etkin karşılayabilmek adına önceki dönemde sadece OV65500 model olarak 65” modelinde sundukları WEBOS desteğini artık 50” ve 55” ürünlerde de sunma kararı aldı. WEBOS işletim sisteminin arayüzü ise aşağıdaki gibidir.

GOOGLE TV

Veeeee gelelim en önemli gelişmeye. Bildiğiniz üzere TV grubunda GOOGLE TV işletim sistemini size TCL ürün üzerinde göstermiştik ve hatırlatmak gerekir ki TCL de yine örneğin 55C728 normal android iken TCL 55C728G olanı GOOGLE TV olarak sahaya sürülmüştür. Yine bildiğiniz üzere GOOGLE TV olarak sadece SONY ve TCL markaları tüketicilerine işletim sistemi sunuyordu ancak Mehmet Atmaca Elektronik Yönetimi Yerli Üretici olarak tüketicilerine GOOGLE TV işletim sistemine sahip modelleri de sahaya sürme kararı almış durumda.

Peki GOOGLE TV nin Android den farkı var mı? Var ise nedir?

Bu sorunun cevabı size ilginç gelebilir çünkü aslında GOOGLE TV yine bir android işletim sistemidir. O nedenle GOOGLE ANDROİD olarak da anılır. Yalnız her ne kadar ikisi de android olsa da temelde tüketiciye sunulan çok ciddi farklılıkları mevcuttur ki daha önceki yazı ve yayınlarımızda özellikle KİŞİSELLEŞTİRME konusunda GOOGLE TV nin ciddi bir fark ortaya sergilediği gözlerden kaşmamaktadır. Gelin o halde yukarıdaki bazı satırlarımızı hatırlayalım. Ne demiştik mesela L3 ve L1 arasındaki farklar ile ilgili? İkisi de android olmasına rağmen İZİNLER ile ilgili ciddi farklılıklar vardı. İşte nasıl ki L1 lisanslı android işletim sistemi L3 lisansa göre üstünlükler içeriyordu ise, burada da GOOGLE TV işletim sistemi ANDROİD işletim sisteine göre ciddi farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Bu farkları sizlere hem normal android hem de google android tv leri yan yana getirip ayar menüsü üzerinde tek tek göstereceğimiz bir içerik video ile anlatacağız. Peki bu GOOGLE ANDROID veya GOOGLE TYV arayüzü nasıl bir şey dilerseniz bir de buna bakalım.

Netice olarak ONVO tüm bu bilgiler ışığında görülüyor ki atılımlarına, ilerlemesine, gelişimine ve büyümesine devam ediyor. Bizler tüketici tarafından bakan gözler olarak gelişen firmaları desteklemekle birlikte yapıcı eleştirilerimizi de yöneltmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda servis yapılanma sürecinin bir an evvel tamamlanmasını beklediğimizi de belirtmek isteriz.

İnceleriz Platformu bağımsız incelemeler yapar.
Okumaya Devam Et
1 Yorum

1 Yorum

 1. İDRİS ÖZCAN

  19/11/2022 at 2:04 pm

  GRUNDIG 65 GGU 7880 B 65″ 164 Ekran Uydu Alıcılı Android Smart 4K Ultra HD LED TV
  mi
  onvo 65f900
  Yada onvo 65500 mü hocam.

  Çok arada kaldım
  yardımlarınızı rica ederim

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

LG 86NANO916PA NanoCell UHD Webos Fiyat Yorum İnceleme Panel Özelikleri

Yayınlandı

on

Tarafından

LG 86NANO916PA NanoCell UHD Webos Fiyat Yorum İnceleme Panel Özelikleri yazımızda sizlere LG Teknolojisini LG nin kendi ürettiği IPS tabanlı paneli ile 86” yani 217cm ekran üzerinde keyfini yaşamak isteyenler için elimizden geldiğince yorumlamak istedik. Bu televizyon sizlere teknoloji olarak ne vaat ediyor, 86” olan bu üründe en azından bir MAT PANEL var mıdır? 120hz desteği ve HDMI 2.1 gibi oyun konsolu ve Futbol meraklılarını ilgilendiren detaylarda bekleneni verir mi yoksa hayal kırıklığına uğratır mı gibi kafalardaki soruları giderebilmek adına derin tekniğe biraz odaklanmak ve bazı rakamsal bilgileri edinmek gerekiyor. Bu noktada her ne kadar sizlere panel detaylarını yazımızın sonunda aktarıyor olsak da önce üretici neler söylemiş gelin önce ona bakalım.

LG 86NANO916PA Teknik Özellikler

ANA ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu (İnç/cm)86″ / 217 cm
 • Ekran Tipi Slim Direct LED
 • Çözünürlük 3840 x 2160
 • Geniş İzleme Açısı
 • Dahili HD Uydu Alıcısı

GÖRÜNTÜ

 • Görüntü İşlemcisi 4. Nesil α7 4K İşlemci
 • Yerel Karartma (Gelişmiş Tam Dizi Yerel Karartma)
 • Ultra Parlaklık Cinema HDR
 • Desteklenen HDR Formatları Dolby Vision IQ, HDR 10 Pro, HLG Filmmaker Modu
 • Görüntü İyileştirici Çözünürlük Yükseltici (4K)
 • Geniş Renk Gamutu (Nano Renk)Resim Modu 9 mod (Canlı, Standart, Filmmaker, Eco, Sinema, Spor, Oyun, isf Uzman (Aydınlık Oda), isf Uzman (Karanlık Oda)
 • Motion Pro 4K HFR
 • 2K HFR HEVC (4K/120p, 10 bit)
 • VP9 (4K/60p, 10 bit)AV1 (4K/60p, 10 bit)
 • Oyun Deneyimi Değişken Yenileme Hızı, Otomatik Düşük Gecikme Modu FreeSync™
 • HGIG Modu

SES

 • Hoparlör Sistemi2.2 Hoparlör Sistemi Ses Çıkışı 40W
 • Dolby Atmos Surround Ses Özelliği Ultra Surround
 • Net Ses + Bluetooh Üzerinden Müzik Çalma
 • LG Sound Sync+Sound Share
 • Audio Codec AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X

AI TV(YAPAY ZEKA)

 • LG ThinQ AI Türkçe Akıllı Ses Tanıma
 • Sesi Yazıya Çevirme+Sesle Arama
 • AI GörüntüVar (Pro)AI Parlaklık
 • AI Ses AI Görüntü İyileştirme
 • AI Akustik Ayarlama Apple AirPlay 2 ve Apple HomePod Desteği
 • LG TV Plus Mobil Uygulama Desteği

YAYIN

 • DijitalDVB-T2/C/S2

SMART TV

 • İşletim SistemiwebOS
 • 360 VR+Spor Alarmı
 • Mobil Bağlantı+Kanallarım
 • Hızlı Erişim+Kanal Tavsiyesi
 • Evrensel Kontrol+LG Uygulama Mağazası
 • Web Tarayıcısı+Sakıncalı Siteler İçin Otomatik Erişim Engeli
 • Müzik Çalar

EK ÖZELLİKLER

 • Dört Çekirdekli İşlemci Simplink (HDMI CEC)
 • Enerji Tasarrufu Modu

BAĞLANTI/ARAYÜZ

 • Screen ShareVarBluetooth (V5.0)
 • WiFiVar (802.11ac)RF Girişi (2 adet)
 • ARC (Audio Return Channel) eARC (HDMI 3)Dijital Ses Çıkışı (Optical)
 • LANVarCI Yuvası
 • Kulaklık Çıkışı+USB Girişi (3 adet)

AKSESUARLAR

 • Sihirli Kumanda+Pil (Kumanda için)
 • VESA Uyumluluğu (600x400mm)
 • Kullanıcı Klavuzu

GÜÇ

 • Voltaj, Hz100~240Vac 50-60Hz
 • Enerji Sınıfı G
 • Ortalama Güç Tüketimi 207 kWh / 1000 saat
 • HDR Modunda Ortalama Güç Tüketimi335 kWh / 1000 saat
 • Bekleme Modu Güç Tüketimi 0.5W↓

BOYUTLAR & AĞIRLIK

 • TV Boyutları (Ayaksız) (GxYxD) (mm):1925 x 1105 x 46.1
 • TV Boyutları (Ayaklı) (GxYxD) (mm):1925 x 1177 x 452
 • Ayak Boyutları (GxD) (mm):1196 x 452
 • Kutu Boyutları (GxYxD) (mm):2116 x 1217 x 285
 • TV Ağırlığı (Ayaksız) (kg):55.3
 • TV Ağırlığı (Ayaklı) (kg):59.1
 • Kutu Ağırlığı (kg):73.4

Slim Direct Led, Full Array Dimming, 120hz, HDMI 2.1, Nanocell, (Alpha) ALFA7 işlemci gibi birçok öne çıkan unsurun bu televizyonda olması zaten artık beklenti dahilinde olmakla birlikte ne yazık ki ürünün parlak panel olması yine bir hayal kırıklığı oluşturdu. Geniş görüş açısı sunanbu üründe yine IPS tabanlı olması nedeniyle siyayh başarısı beklendiği kadar yüksek değil. IPS Sınıfında Super Black haricinde olabilecek en iyi seviyelerden birisi olan Tipik 1400:1 kontrast oranı hiç bir şekilde tipik 5000:1 veya tipik 6000:1 değerlerinde olan VA tabanlı paneller kadar iyi sonuç vermeyecektir.

Bu durumda önce panelin detaylarına bir bakalım.

LG 86NANO916PA Panel Teknik Özellikleri

Tipik Kontrast1400:1
G to G5ms
Yapı TipiIPS
Çözünürlük ve PPI3840(RGB)×2160 [UHD] 51PPI
Renk DesteğiGerçek 10 bit 1.070.000.000 renk 🙂
Antiglare oranı%3
Sert Katman 2H
Geçirgenlik%5,00
Donanımsal Hız120hz
Kelvin Değeri9966K
COF Sayısı12
Teknolojia-Si Panel (Amorf Silicon)
sRGB%99
Adobe RGB%79
DCI P3 %86
NTSC%85
REC 2020%63

Kabul etmek gerekir ki NTSC ve sRGB oranları dikkat çekici düzeyde yüksek. Ekim 2022 koşullarında 36.000TL bantlarında satılan bu ürün bu fiyatı ile sunduğu özelliklere kıyasla doğru orantılı bir üretim ve satış mantığı ortaya koyuyor. IPS panellerin düşük tepki hızı ve düşük kontrast oranı dışında bu modele özgü değil genel anlamda en sıkıntılı konu parlak panel olmasıdır. Yansıma konusunda özellikle gündüz tv izleme konusunda tüketicileri oldukça üzen bu durum ile ilgili sizleri uyarmak zorundayız. Model ile iligli bizim anlatmayı atladığımız ve sizlerin merak ettiği bir husus var ise lütfen SORU SOR bölümümüzü kullanınız

İnceleriz Platformu bağımsız incelemeler yapar.
Okumaya Devam Et

Teknoloji

TV Seçim Rehberi 2022 – Tv Rehberi – Hangi Televizyonu Almalıyım?

Yayınlandı

on

Tarafından

TV Seçim Rehberi 2022 – Tv Rehberi – Hangi Televizyonu Almalıyım? Başlıklı konumuzda sizlerden sıkça gelen marka ve model taleplerinize cevap vermeye çalışıyoruz.


Hangi Televizyonu Almalıyım? Sorusu bizim için farklı ele alınması gereken bir bir soru. Biz genellikle bir ürünü önermektense size hangi ürünü nasıl seçebileceğinizi anlatmaya çalışıyoruz. Marka önermekten ziyade mantık öneriyoruz, mantığı anlatıyoruz. Burada da en önemli konu sizin Kullanıcı Profiliniz oluyor. Ancak yoğun talepleriniz doğrultusunda belirli senaryolar geliştirdik ve bu senaryolara uygun modelleri de seçmeye çalıştık ki kafalarda daha somut hale gelebilsin.

Bizim için burada iki önemli unsur var. Öncelikle takipçilerimiz kendilerine en uygun ürünü seçebilsin. Bu sayede aldıkları ürün beklentilerini karşılayacağı için memnuniyet oranı artacaktır. Alınan üründen beklenen bilinmediğinde aslında o segment için normal olan bir durum şikayet sebebi olarak görülebiliyor. Bu hem kullanıcı açısından yorucu bir sürecin başlangıcı oluyor hem de firmalara gereksiz bir iş yükü getirebiliyor. Bu süreci doğru ürün seçimiyle sizin için de kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

Diğer unsur ise firmaların da kullanıcının doğru ürünü alması sonucunda gerçekten şikayet sebebi olmayan konularla ilgili şikayet oranının düşmesi ve müşteri odaklı geliştirme için kendilerine alan yaratabilmeleri. Elbette her firma olaya bu açıdan yaklaşmayabilir ancak biz firmaların da olaya bu şekilde yaklaşmasını ve sonucunda yine bunun onlara yarayacağını her seferinde belirteceğiz. Nasıl ki takipçilerimiz bu konuda ciddi bir bilince ulaştı, firmalar da bu durumun kendilerine fayda sağlayacağının farkına bir gün varacaklardır.

O halde Tv Seçim Rehberi 2022 konumuz için senaryolarımızı yazıp bu senaryolara uygun modelleri listelemeye başlayalım.

Tv Seçim RehberiHangi Televizyonu Almalıyım?Senaryolar

Senaryo 1 :


Yüksek bütçeye sahip Futbol- Spor izleyicisi. Yine konsol oyunları oynamak isteyen profil de bu senaryoya dahil edilebilir. Hata algı potansiyeli yüksek. Oturma düzenine göre, karşıdan oturulacak. İzleme mesafesi takribi 3-4 metre. Bütçe 18-20 bin TL.

Bu senaryo izleyicisi hareketli sahnelere duyarlı olacağı için hareketli sahnelerde daha iyi sonuç verecek modeller üzerinden ilerlemek doğru olacaktır. MEMC, Free Sync gibi özelliklere sahip modeller öncelikli olacaktır.

Örnek model : Samsung 55Q80B

Samsung 55Q80B

Senaryo 2 :


Beklentiler Senaryo 1 ile aynı ancak bütçe daha düşük. Bütçe 14-16 bin TL.

Örnek Model : TCL 55C728/55C728G

TCL 55C728/55C728G

Senaryo 3 :

İzleyici film sever, özellikle gece film izlemeyi tercih ediyor. Bütçe 30 bin TL bandında.

OLED televizyonların standart bir kullanım alışkanlığı içerisinde kullanılması ne yazık ki olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. OLED televizyonlar birer keyif televizyonudur. Sabahtan akşama kadar izlenmese dahi televizyonu açık bırakma alışkanlığı olanların bu teknolojiden uzak durması gerekir. Gerçek siyah, zengin renk algoritması yanında OLED’ler için düşük nits değerlerine dikkat etmek gerekir. Özellikle siz kullanıcılar için yine bir OLED 77CXG2 kullanıcısı olan (Uzman Kullanıcı) sevgili Savaş Parlak tarafından kaleme alınmış, sitemizde yayınlayacağımız OLED Tv Kullanım Koşulları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Örnek Model : LG 55C14

LG 55C14

Senaryo 4 :

Beklentiler Senaryo 3 ile aynı bütçe 22 bin TL bandında.
Örnek Model : LG 55A2

LG 55A2

Senaryo 5 :

OLED değil de LCD olsun ama ambiyansı daha kuvvetli olsun diyen bir izleyici.

Philips Ambilight özelliği sayesinde ışığı ve ambiyansı önemseyenler için güçlü bir seçenektir. Görüntü işleme teknolojisinin de katkısıyla bu senaryo için en iyi tercih olacaktır.


Örnek Model : Philips 55PUS9206/55PUS8807

Philips 55PUS9206
Philips 55PUS8807

Senaryo 6 :


Kullanıcı kafeterya işletmecisi, lüks bir kafeterya işletiyor. Büyük bir mekan, 3 ayrı noktada büyük ekran bir televizyon ile müzik ve klip yayını yapabilmeyi istiyor. Kuruluş maliyeti yüksek olduğu için bütçesi daha kısıtlı. Bütçe televizyon başına 16-18 bin TL.

Örnek Model : Onvo OV75350

Onvo OV75350

Senaryo 7 :


Otel işletmesi, büyük bir lobi var ve otelin introsunun sürekli döneceği büyük bir ekran isteniyor. Büyük ekran, küçük bütçe.

Örnek Model : Onvo OV85500

Onvo OV85500

Senaryo 8 :


Annem, babam izleyecek; menüsü kolay olsun, servisi yaygın olsun, müşteri hizmetleri ilgili olsun, yerli ve ucuz ürün olsun diyen kullanıcı profili.

Örnek Model : DAEWOO 50DM54U/55DM54U – Bütçe biraz daha yükseltilebilirse Vestel 55U9700

DAEWOO 50DM54U
Vestel 55U970

Burada örnek model olarak sunduğumuz modeller bize göre bu senaryolara en uygun modellerdir. Fiyat/fayda noktasından yola çıkarak sizlere en uygun modelleri sıraladık. Bunlara ek olarak merak ettiğiniz modelleri ve diğer sorularınızı inceleriz.com/sorular sekmesinden de bize ulaştırabilirsiniz.

İnceleriz Platformu bağımsız incelemeler yapar.
Okumaya Devam Et

Teknoloji

Dikkat! Stokta Olmayan Ürün Değişimlerinde Dilekçe Örneği

Yayınlandı

on

Tarafından

Dikkat! Stokta Olmayan Ürün Değişimlerinde Dilekçe Örneği ! Aşağıdaki dilekçe örneğini, Malın Ayıpsız Misli ile Değişimi taleplerinizde dikkate almanızı tavsiye ederiz. Çünkü tüketicilerin dikkat etmediği, üretici ve satıcıların ise genelde kaçış yolu olarak kullandıkları STOKTA ÜRÜN YOK durumlarında Hakem Heyetleri tüketici lehine MAMİD (Malın Ayıpsız Misli ile Değişimi) kararı vermiş olsa dahi stokta ürün olmadığı durumlarda ”Mal temininin imkansızlaşması” ilkesi kapsamında işi yokuşa sürebiliyorlar. Dolayısı ile biz tüketiciler burada akıllı olmalı ve sorun yaşadığımız ürün ile ilgili eğer bir değişim talebimiz var ise o ürünün çoklu kanallardan araştırmasını yapıp ürünün stoklarda olup olmadığını kontrol ve teyit etmeliyiz. Stokta olmayan ürünleri, Bilgisayar ekranı veya ce telefonu ekranında tarih görünecek şekilde ekran görüntüsü alıp ürünün stoklarda olmadığını ispata hazır halde olmalıyız ve sonrasında Tüketici Hakem Heyetine gerekli açıklamayı şu şekilde yaparak değişim talebinde bulunmalıyız.

…………………İL/İLÇE TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA
…. tarihinde …. mağazasından ….. bedel ile satın almış olduğum X marka Y model televizyonumda (veya başka ürün grubu) …. tarihinde oluşmuş olan arıza nedeniyle ürünüm yetkili servis tarafından alındı ve arıza tespiti yapılarak garanti dahilinde ürün onarımı teklif edildi ancak ürünümün 180 günlük AYIPLI MAL hükmü yasal sınırları içerisinde olması nedeniyle onarım yerine ürün değişimi kabul ettim, firma tarafından talebim reddedildi. (Yukarıdaki Senaryo herkeste değişkendir)
Doğal olarak 6502 Sayılı TKHK kapsamında 8 inci maddede belirtilen AYIPLI MAL tanımına uygun olan ürünümden dolayı yine aynı Kanunun 11 inci maddesinde tarafıma sunulan seçimlik haklarından Malın Ayıpsız Misli ile Değişimi seçeneğini tercih ediyor olsam da yaptığım araştırmalar neticesi ürünümün stoklarda olmadığını, satışlarda stok yok uyarısı aldığımı tespit ve ispat etmiş olmam nedeniyle Saygıdeğer Heyet üyeleri talebimi onaylamış olsa dahi satıcı ve/veya üretici firma stok yok gerekçesi ile talebi yerine getiremeyecek, Cebri icra yoluna gitmek ise heyet kararı MEVCUT ÜRÜN üzerinden çıkmış olması nedeniyle fiilen uygulanabilir durumda olmayacaktır. Bu nedenle talebimin değerlendirilmesi esnasında eğer dilekçemde anlattıklarım ve sunduğum deliller kapsamında haklı olduğum düşünülüyorsa kararın bağlanması öncesinde benim elimdeki ürünün ayıpsız mislinin önceden tespiti adına bilirkişi talebimi iletmek isterim. Siz saygıdeğer heyet üyelerinin de bildiği üzere ayıpsız misli ifadesindeki MİSLİ kavramı aynı işi yapan farklı bir ürün olarak kabul edilmektedir. Yine bilindiği üzere bu sözün eş anlamı BENZER-EŞDEĞER olarak geçmektedir dolayısı ile stoklarda olmayan ürünümün önce bilirkişi tarafından stoklarda olan bir eşdeğer tespitinin yapılması ve bilirkişinin tespiti sonrasında saygıdeğer heyetin değişim talep kararımı eşdeğer olan ve stoklarda bulunan bu model üzerinden almasını arz ederim.
Saygılarımla

İnceleriz Platformu bağımsız incelemeler yapar.
Okumaya Devam Et

Teknoloji

Ürün Alırken Neden Donanımları Sorgulamak Zorundayız?

Yayınlandı

on

Tarafından

Sizlere az önce yayınladığım şu videoda anlattığım üzere eskiden üretilen beyaz eşya klima ve televizyon dayanıklılık süreleri artık bugün olmadığından dolayı sizlerin satın alacağı ürünlerin ortalama çalışma ömürlerini de elimizden geldiğince bilgi olarak sunmaya çalışıyoruz. Özellikle TFT LCD ürün grubunda uzun yıllardır sosyal mecrada ”Ortalama Ömrü 5 Yıl” diye ısrar etmemin en temel nedenlerinden birisi de bu dur. Benim yıllar evvel uyarmay abaşladığım konular ile ilgili olarak öngörülerimin doğru çıkması neticesi bugün artık ülkenin her yerinden yetkili servisler dahi bana ”İnsanları uyaralım” bilgileri gelmeye başladı ki en son bana ulaşan bir gönderiyi örnek olarak paylaştım videoda.

Bizler tüketiciler olarak ne olursa olsun satın aldığımız ürünün ne kadar çalışacağını en azından ortalama bir ömür olarak bilmek zorundayız ki ayıracağımız bütçeyi de ona göre belirleyelim.

İşte donanım sorgulama kısmı da burada devreye giriyor. Diyelim ki 15.000TL bütçe ayırdınız ve X marka bir Televizyon almaya karar verdiniz. Sizin aklınızda eminim ki geçmiş yılların da verdiği bilgi birikiminiz ile bu ürünün ortalama 8-10 sene çalışacağı bilgisi var. ”15.000tl para verdik emmeeee, 10 sene kullanan gaari” dediğinizi duyar gibiyim fakat o iş öyle olmuyor işte.

İşte DONANIM mantığı da burada devreye giriyor çünkü belki de sizin Televizyonunuz aslınds 10 sene çalışacak ama o televizyonun üretiminde kullanılan panel o kadar çalışmayacağı için sizin hayaliniz gerçekleşmeyecek. Yaşadığımız süreçte ve geçmiş yıllarda edindiğimiz tüm tecrübeler gösteriyor ki hakikaten panellerin ortalama ömrü 5 yıl ve belki de ileride bu ortalamayı 4 yıla çekeceğiz.

Peki bir de şu gözle bakalım. TV nin örneğin 10.000tl ye satıldığı ortamda Panelinin fiyatı 7veya 8.000tl ise, panelinin ortalama ömrü 5 yıl olan bir televizyonun kendisinin ortalama ömrü 10 yıl olabilir mi ? ”her televizyon arıza yapabilir, tamir ettirip kullanırız” diye düşünüyorsunuz biliyorum fakat Televizyonun sıfırı taksitle ve 3 yıl garanti ile 10.000tl ye satılırken peşin 8.000tl para ödeyip garantisiz ve 3-5 yaşında televizyonu kullanmayı siz mantıklı bulacakmısınız?

Aynı konu buzdolabı ürün grubu için de geçerli. Buzdolabından en önemli donanım olan Kompresör ve buzdolabının en pahalı parçası yine kompresör. Peki 10.000tl ye satın aldığınız, 8 yaşına gelince kompresörü arıza yapmış olan buzdolabınıza 4.000tl para verip yeni kompresör mü taktırırsınız yoksa taksitle ve sıfır-garantili ürün mü alırsınız? Tamir edilen mal ile ilgili bilinen o meşhur halk söylemini de hatırlatmak gerekir. Ürüne kompresr taktırırsın, ürün eskisi gibi soğutmaz, ustayı çağırırsın emmee artık parayı aldı nasılsa diye o da 1 gelir havadan, 2 gelir sudan der gider sen yine istediğini alamazsın.

Tüm bu nedenlerden dolayı ürünü alırken sorgulamaları en başından yapmak zorundasınız.
mesela Televizyon satın alacaksanız, en azından EYLÜL 2022 koşullarına göre PANDA PANEL ise kesinlikle almayacaksınız bu kadar basit.

Satın alacağınız tüm ürünler için mutlaka satıcıya donanım sorgulaması yapın, bunun için baskı kurun, bakınız onlar satıcı, işleri size ürün satmak yani bu doğrultuda o ürünün satılabilmesi için söylenmesi gereken ne ise size onu söylerler ancak size mal satma kaygısı olmayan biz gerçek donanım bilgileri ve o ürünün o parayı edip etmeyeceğini söylüyoruz elimizden geldiğince. Çünkü herkesin bilmediğini biliyoruz, Bizim de bilmediğimiz denk gelirse öğrenip size aktarıyoruz ancak en azından neyi satın aldığınızı bilerek alıyorsunuz.

Satın alacağınız arabanın motorunu soruyorsunuz da, satına lacağınız buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi gibi ürünlerin motorlarını neden sormuyorsunuz dostlar?
Para verip ürün satın alıyorsunuz, bunu bilmek sizin en doğal hakkınız.

İnceleriz Platformu bağımsız incelemeler yapar.
Okumaya Devam Et

Teknoloji

VOLTCRAFT EL4000 Voltsoft Nasıl Kullanılır?

Yayınlandı

on

Tarafından

VOLTCRAFT EL4000 Voltsoft enerji monitörü ve log kayıt ürününün nasıl kullanılabileceğini sizlere bu yazımızda ele aldık. Voltcraft EL4000 ürünün kullanımı için öncelikle elinizde kayıt edilmiş logların buluması ve bu logları okuyabilecek olan Voltsoft yazılımının Bilgisayarınıza indirilip kurulması gerekir. Voltsoft yazılımını drive alanımıza yükledik, dilerseniz şu linkten indirebilirsiniz. Voltsoft programında okuyabileceğiniz analiz verilerini de şu linkten indirebilirsiniz. Voltsoft yazılımını indirip kurduktan sonra öncelikle programı çalıştıralım. Program sizden ilk başta ürün modelini belirtmenizi isteyen bölümleri doldurmanızı isteyecek, Üstteki iki seçenekte EL4000 seçmeniz yeterli, Alttaki son kısım ise sizin isimlendirebileceğiniz bölümdür.

Tüm bu alanları doldurduktan sonra sol tarafta EL400 yazan yeri bir kere tıklamanız yeterli. Gerisini ekran alıntıları üzerinden de anlatabilirim.

Ekran alıntılarından da görüleceği üzere bir program kurulumu ve dataların incelenmesi böyle bir süreçten geçiyor. Öncesinde logları kayıt altına almak ise ürünün çalıştırılıp beklenmesine bağlıdır.

İnceleriz Platformu bağımsız incelemeler yapar.
Okumaya Devam Et

Trendler