Close
Giriş Yap
Close
Kaydol
Close
Şifremi Unuttum
Trendler

RENAULT CLIO V 1.0 SCE : ESKİMEYEN FRANSIZ

RENAULT CLIO V 1.0 SCE : ESKİMEYEN FRANSIZ incelemesiyle karşınızdayız. Uzun zamandır piyasada olan ve (b) sınıfının vazgeçilmez ismi CLİO ile tekrar merhaba .

CLIO nesillerdir adını değiştirmeden 5. nesline kadar geldi. Fransızlar , crossover ve suv pazarında yeni yeni yükselmeye başlasalar da, geçmişinde çok iyi yapılmış küçük sınıf otomobilleri mevcut. Peki , biraz CLIO tarafını ele alalım.

CLIO, 1990 yılında hayata merhaba dedi. İlk nesli yollara çıkar çıkmaz 1991 car of the year ödülüne layık görülmüştür.

CLIO I

Ülkemizde , çok fazla CLIO I göremesekde , CLIO II ile işler güzelleşmeye başladı.

CLIO II , ülkemizde oldukça fazla sattı ve bu durumu değiştiren diğer bir durum şirketlerin CLIO SYMBOL seçimi yapmasıydı.

CLIO II MAKYAJ ÖNCESİ
CLIO II MAKYAJ SONRASI

Clio , hayatımıza artık girmişti.Yollarda görmeye artık alışmıştık. Peki ne hissetiriyordu bizlere?Ben bu duruma şu şekilde cevap verebilirim.Fransızlar küçük sınıfta bir araba yapıyorsa , o arabanın gençler tarafından biraz daha ilgiyle takip edildiğini ,özellikle RS,GTI,VTS gibi ünvanlara da sahipse ,tadından yenmeyeceğini biliyorum.Şimdi size bir kaç teknik özellikten bahsedelim .CLIO II önden tahrikli ve motor ön tarafta bulunuyor değil mi ? Peki size çok özel bir otomobil desem, bu otomobilin limitli sayı da üretildiğini söylesem.Motorun ön tarafta değil de , arka koltukların olduğu alan da desem.Önden tahrikli değil de , arkadan tahrikli desem ve bu araba da bir CLIO desem .Aklınız da ne canlanırdı ?

CLİI II 3.0 V6

Evet işte CLIO adıyla üretilmiş , gelmiş geçmiş en özel otomobil.

Çok detay vermeden 3.0 v6 motorunun 226 beygir güç üretebildiğini .0/100 hızlanmasını 6.4 sn de tamamladığını , söyleyebilirim.

CLIO III de çok başarılı bir model olsa da ,CLIO IV kadar popüler olamadı.

CLIO III
CLIO IV

Şimdi , CLIO V incelemesini yaptık sizlere bu konuda ki deneyimlerimi aktaracağım.

CLIO V

KONFOR:

Konfor tarafının iyi olduğunu , süspansiyonların çok sert ayarlanmadığını söyleyebilirim. Ufak çaplı çukurları ,yolda oluşan dalgalanmaları sınıfının gerektirdiği kadar , yerine getirdiğini belirteyim.Rüzgar sesi 100 km/h hızdan sonra gelmeye başlıyordu ama test konuğumuz en baz versiyonu ve bu durumun ICON donanımında bu şekilde olmadığını ,bir çok kaynaktan öğrendim.Şunu belirtmeden konfor tarafını geçmeyeyim , CLIO IV tarafından fazlasıyla ayrılmış durumda.

DONANIM:

PureVision LED far,ön ve yan hava yastıkları,yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon,Bluetooth bağlantısı,otomatik yanan far, hız ayar ve sınırlayıcı, R&Go radyoya ve yüksek ayarlı sürücü koltuğuna sahip oluyor.Bu özellikler ICON donanımına geçildiğinde , 7 inçlik gösterge paneli, yağmur sensörü, otomatik klima, C şeklinde LED gündüz farları, eller serbest Renault Card sistemi gibi C segmentine yakın ,standart donanımlarla geliyor.

MOTOR:

Motor tarafı biraz karışık , incelediğimiz model de 1.0 65bg lik bir ünite varken ,aynı motorun 1.0 72 bg lik bir versiyonu da bulunuyor.Düz yoldaysanız ,yokuş çıkmıyorsanız,şehir içinde kullanacağım diyorsanız ve sık sık uzun yol yapmam diyorsanız bu motor size göre olabilir.Ancak ben performans tarafını önemserim diyorsanız ,sizi TCE ailesine alalım.

Motor TipiBenzinli / 3 silindir
Motor Hacmi999 cc
Maksimum Güç65 hp (48 kw) / 6.250 rpm
Maksimum Tork95 Nm / 3.600 rpm
Hızlanma 0-100 km/saat17.1 sn
Azami Sürat160 km/saat

YAKIT:

Yakıt tüketimi , 6.5 litre şehiriçi ,5.0 litre şehirdışı sakin kullanım verisi elde ettik.Küçük hacimli bir motor olduğu için çok şıkıştırırsanız bu değerleri rahatlıkla yukarı taşıyabilirsiniz.

Şehir içi (100 km’de)6.2 lt
Şehir dışı (100 km’de)4.1 lt
Ortalama (100 km’de)4.9 lt

KULLANIŞLILIK:

Bagaj alanı c segmenti standartlarında 391 lt ,arka yaşam alanı CLIO IV tarafına benziyor ne çok geniş ne çok dar.Vites önünde bulunan alanı çok kullanışlı ve telefon için ideal bir alan oluşturuyor.Bardaklık hemen vitesin arkasına konumlandırılmış ve yeterli genişlikte olduğunu söyleyebilirim.Orta konsolun güncellemeyle birlikte hem daha kullanışlı olduğunu hemde istediğiniz ayarlara kolayca ulaşabildiğinizi söyleyebilirim ,özellikle tuşlara basma hissini, çok sevdim.Tabi ki 7 inçlik ekranın çok daha iyi hissetireceğini düşünüyorum .

SONUÇ:

CLIO V yeni platform ve yeni yüzüyle eski halinden çok daha güzel bir otomobil olmuş.Bagaj alanı çocuklu aileler için yeterli. Arka yaşam alanı çok geniş olmasada 4 kişilik bir aile için yeterli görünüyor.Motor tarafı biraz beni üzse de ,performans beklentisi olmayanlar için ekonomik bir çözüm olabilir.Genç ve aile arabası olarak kesinlikle önerebilirim.

YouTube video
İnceleriz Forum Açıldı!
Bu Yazıyı Paylaş
Bu Yazıyı Beğen
0
Benzer Yazılar
0
0

  Bir cevap yaz

  Email adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

  En az 0 oy gerekir.
  Lütfen bir oy verin.
  Değerledirmenizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz!

  Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.
  En Çok Değerlendirilenler
  Editörün Seçimi