Uzay programlarına en fazla para yatıran ülkeler!
  1. Anasayfa
  2. Haber

Uzay programlarına en fazla para yatıran ülkeler!

0

Uzay programlarına en fazla para yatıran ülkeler geleceğin teknolojilerine bugünden erişmek konusunda da ciddi yol kateden ülkeler aslında. Uzay, yüzyıllar boyunca insanların en çok merak duyduğu alanlardan biri oldu. İşte bu ülkeler bu bilinmezliğin keşfi için birçok uzay projesi yürüttü. İnsanlık ilk olarak uzayı keşfetmek için uzaya çıkmaya çalıştı. Ardından gezegenleri merak etti ve en yakındaki gezegenden yani Ay’dan başlayarak işin boyutlarını arttırdı. Bizde sizler için uzay programlarına en çok para yatıran ülkeleri listeledik. İşte detaylar…

Uzay projelerine en fazla para yatıran ülkeler listesi 2023

1- Amerika Birleşik Devletleri (24 milyar dolar)

NASA yeni uzay kiyafetlerini kimin yapacagini secti 2

Belkide uzay yarışlarının başlamasına neden olan ABD listemizin de en başında yer alıyor. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra caydırıcılığını arttırmak isteyen ABD, NASA’ya uzay araştırmaları için ciddi kaynak ayırıyor.

2- Rusya (7.7 milyar dolar)

Roscosmos Ross

Rusya son dönemlerde Ukrayna ile içinde bulunduğu savaş sebebiyle kaynaklarını uzay programlarına eskisi kadar aktaramasa da bütçelerini arttırmaya devam ediyor. Bununla birlikte zamanında NASA ve Roscosmos’un uzay rekabetine aktarılan bütçeler de dahil edildiğinde listemizin ikinci sırasında Rusya yer alıyor.

3-Fransa (2,5 milyar dolar)

indir

Fransa uzayla ilgili konularda fazla anılmasa da konu hakkında ciddi çalışmalara sahip. Fransa özellikle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çok çeşitli faaliyetlerde bulundu. Bu yüzde Fransa listemize 2,5 milyar dolar ile 3. sıradan giriş yapıyor. Ayrıca Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın genel merkezi Fransa’da yer almaktadır.

4- Japonya (2,4 milyar dolar)

Ekran goruntusu 2023 04 01 035515

2014 yılından itibaren Mars ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran Japonya listemizin 4. sırasına sahip. 3 uzay ajansının birleşmesi ile kurulan JAXA Mars projeleri kapsamında bütçesini arttırmaya devam ediyor. 2,4 milyar ise en son açıklanan rakam.

Öneri:  ŞIMART Teknoloji Kimdir?

5- Avrupa Uzay Ajansı (5.5 milyar dolar)

thumbs b c 864edc36aca87f3527602fbc30748ec4

Avrupa Uzay Ajansı ESA’ya ülkeler şunlardır; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hırvatistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık. ESA bu 22 ülkeyi hep beraber kapsadığı için aslında listemizde yer almamalı. Sadece bilgi amaçlı ESA’da listede yer alıyor.

Türkiye’nin uzay programları bütçesi ne kadar?

2022 yılında Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nde 2023 yılı için Türkiye Uzay Ajansı bütçesi 1 milyar 618 milyon 2 bin TL olarak açıklanmıştır. Güncel kur ile hesaplandığında (dolar kurunu 19,00 TL olarak alıyoruz) 85 milyon 157 bin 895 dolar yapmakta.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir