Close
Giriş Yap
Close
Kaydol
Close
Şifremi Unuttum
Trendler

Wattmetre Enerji Monitörü İncelemesi

Wattmetre Enerji Monitörü, tüketici elektroniği alanında biraz da olsa evindeki ürünlerin enerji tüketim verilerine dikkat eden ve merak eden herkesin satın alıp kullandığı ürünlerden biri olarak ne kadar güvenilir? Bizlere verdikleri rakamlar doğru mu yoksa bir aldatmaca mı? Üzerinde yazan değerden daha yüksek bir enerji akışında bu ürünler arıza yapar mı? Yanar mı? Patlar mı? İşte bu soruların cevabı, kısa inceleme yazımızda.

No Name yani bizlerin ”Markasız” şeklinde tabir ettiği, hemen her firmanın Çin’den ithal edip değişik isimler altında sattığı ancak temelinde neredeyse tamamının aynı olduğu bu ürünler ne derece güvenilir? Biz www.inceleriz.com olarak ölçümlerimizi profesyonel test aygıtları ile yapıyor olsak da, son kullanıcıların da merakını gidermesinde ve enerji tüketimini kontrol altında tutmasında büyük rol oynayan bu ürünlerin satın alınması mantıklı mı?

Örnek olarak bir klima satın aldınız ancak enerji tüketim bedelinin çok yüksek olduğu günümüz koşullarında klima için aylık ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. ortalama 200TL bantlarında satılan bu basit enerji monitörleri teknik olarak siz kıymetli son kullanıcıların kesinlikle işini görecek düzeydedir. Elimizdeki profesyonel ürünler ile kıyasladığımızda ufak sapmalar ile doğru değerleri verdiğini teyit ettik. Peki yazımızın giriş kısmında olduğu gibi bu ürünlerin patlama yanma arıza yapma olasılığı nedir?

Genelde HLW 8012 – MCU V9240 – MCP6022 ve GC7721 Hassas ölçüm sensörü (chip) kullanılarak üretilen bu tarz ürünlerin bizim incelediğimiz bu modelinde Vango MCU V9240 kullanılmış. Enerji ile direkt ilişkili bir üründe Metal Oksit Varistör yani VDR kullanılmamış olması dikkatimizden kaçmadı. Bilmeyenler için yazalım, VDR komponentleri gerilimin aşırı yükseldiği durumlarda mümkün olduğunca sönümleme yaparak bağlı bulunduğu aygıtın yüksek gerilimden dolayı zarar görmesini engellemek amaçlı üretilmiştir. Tüketicilere hatalı bir isim ile satılan Akım koruma Prizleri içerisinde bu VDR dediğimiz metal oksit varistör bulunur. Bahsi geçen komponentin 2022 Temmuz koşularında 2,50TL olduğunu da hatırlatmak isterim 🙂

Özetle. Bu ürünü satın almanızda sakınca olmamakla birlikte, bağlı bulunduğu ürünün enerji çektiği zamanı da saat olarak gösterebilen, Elektrik Dağıtım şirketinizin size sunduğu birim fiyat bilgisini girmeniz durumunda tüketimin TL cinsinde size nasıl bir maliyet çıkacağını gösterebilme özelliği sayesinde maliyet hesabını da kolaylıkla yapabileceksiniz. Ürün üzerinde mevcut şebeke gerilimini görebilir, şebekede aşırı dalgalanmalar olduğunda cep telefonunuzun kamerası ile bu dalgalanmaları kayıt altına alabilir, teknoloji ürünleriniz Elektrik dağıtım şirketi kaynaklı arıza yaptığında bu kayıtlarınızı veri / delil olarak sunabilirsiniz. Ürün sizlere Watt Volt ve Amper bilgisi sunmakla birlikte hertz bilgisi vermemektedir.

YouTube video
İnceleriz Forum Açıldı!
Bu Yazıyı Paylaş
Bu Yazıyı Beğen
0
Benzer Yazılar

5 Yorum

Ortalama kullanıcı oyu:
5
5
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
0
0%
İnceleme 1 gösteriliyor.
 1. Vay be abi
  Biraz önce sepetime atmıştım acaba alsam mı diye dolanırken senin yazını gördüm ve sipariş veriyorum teşekkürler ?

  0
  0
  Cevapla
  • Kalplerimiz bir demek ki sevgili kardeşim 😀
   Halen testleri devam ediyor, bizim çay makinesine bağlı 10 gündür, şimdilik 13 lira tüketmişiz çay demlemek için 😀
   Güzel günlerde sorunsuz kullanmanı dilerim 😉

   0
   0
   Cevapla
 2. Wattmetre Enerji Monitörü

  Adem hocam, inceleme güzel olmuş teşekkürler.
  Evde kullanmak için tavsiye edebileceğiniz güzel bir enerji monitörü var mı?

  0
  0
  Cevapla
  • Rica ederiz, ne demek. 🙂 Bu cihazların çoğu benzer yapıda. Hatta neredeyse hepsi aynı kalıptan çıkma ve üzerine farklı etiketler basılmakta. Sizin için piyasada bulunan, Wattmetre yazdığınızda çıkan bir çok ürün iş görecektir.

   1
   0
   Cevapla
   • Teşekkür ederim kardeşim.

    0
    0
    Cevapla

Bir cevap yaz

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

En az 0 oy gerekir.
Lütfen bir oy verin.
Değerledirmenizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz!

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.
En Çok Değerlendirilenler
Editörün Seçimi