OLED TV ALINIR MI? Kimler Almalı, Kimler Almamalı?
 1. Anasayfa
 2. Televizyon

OLED TV ALINIR MI? Kimler Almalı, Kimler Almamalı?

5

Oled TV Alınır mı? diye düşünenlerdenseniz bu yazıyı okumadan geçmemenizi tavsiye ederim. Peki gerçekten bu OLED denen TV satın alınır mı? Satın almaya ve bu kadar para vermeye değer bir teknoloji mi? Elbette alınır, neden alınmasın ki? Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar ve bu ürünü satın alırken vermeniz gereken bazı kararlar var.
Mesela;
”Ben bu tv den ne bekliyorum?”
”Ben bu tv yi hangi koşullarda kullanacağım?”
”Bu tv ye X lira ödüyorum ama bu tv kaç sene çalışır acaba?”
”Bu güne kadar alışık olduğum TV kullanma mantığına OLED TV uygun mu?”
”TFT LCD nin verdiği her şeyi bana OLED verir mi?”
‘OLED TV nin TFT LCD den artıları ve eksileri nelerdir?”
”3-4 sene sonra panel ölürse bu kadar para verdiğim tv yi çöpe atmaya hazır mıyım?”
”Benim bu derece ekonomik özgürlüğüm var mı?”

OLED a1

İşte yukarıdaki soruları kendi içinizde cevapladığınızda elbette ki OLED TV satın alıp almamanız gerektiğine zaten kimsenin etkisinde kalmadan karar vermiş olacaksınız. Fakat bu sorulara cevap bulabilmeniz için de aşağıda sizlere açıklayacağım detayları bilmeniz gerekiyor.

Hakikaten siz bu TV den ne bekliyorsunuz? Kullanım alanınız ve amacınız nedir? Bakın bu çok önemli detaydır. Eğer size yoldaşlık etsin ve ”tımbırdasın yeter” mantığında bir kullanıcıysanız KESİNLİKLE UZAK DURUN bu televizyondan. Bu teknoloji tam anlamı ile KEYİF İNSANI modunda olanlara, oyun konsolcularına, futbol hastalarına hitap eder ama %100 kusursuz da değildir ve standart alışılagelmiş televizyonlar gibi sabah açayım gece kapatırım mantığında kullanamazsınız. Tekrar yazıyorum OLED TV KEYİF TELEVİZYONUDUR. Bu öyle bütün gün açık durup siz izlemeseniz de müzik veya haber dinletecek bir teknoloji değildir. Bu televizyonu alırsınız ve sizin için özel yayınları izler, oyununuzu izler işiniz bitince kapatırsınız. Ancak bu şekilde daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olacak olmakla birlikte yine de olası arıza faktörünü aklınızda tutmalısınız. Yeni nesil üretimlerde Güç kartı arızalarının neredeyse sıfıra yaklaştığı (Özel Elektrik Şirketlerinin sunduğu rezil seviyedeki şebeke voltajları kaynaklı arızalar hariç) anakart özelinde ise CRT teknolojisinde olduğu kadar yüksek gerilim ve akım söz konusu olmadığı için ağırlıklı yazılım kaynaklı sorunlar hariç ileri düzeyde sorun çıkmadığı düşünülürse geriye en önemli unsur olan panel kalıyor. Size güç kartı ve anakart konusunda detay vermemin nedeni ise, madem ki güç kartı ve anakart o kadar arıza yapmıyor, o halde panelin arıza olasılığı daha yüksek, panel de en pahalı unsur olduğuna göre panel arızası demek panel parasının TV parası olduğu anlamına gelmesi neticesi ”panel gitti ise tv gitti demektir” mantığını kafanızda oturtabilmektir :) Bir OLED televizyonun da fiyatının ortalama bir televizyon fiyatından yüksek olduğu düşünülürse yerinde risk alarak almanız gereken bir lüks ürün sayılabilir. Siz diyorsanız ki ben kalite seviyorum, gittiği yere kadar kullanırım, bozulursa da o riski baştan göze almıştım, o zaman seyir zevkine doyum olmaz bir teknoloji olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Öneri:  TOSHIBA 43UL2063DT ve TOSHIBA 43UA3A63DT Arasında Ne Fark Var?

Yıllardır üstüne basa basa ısrarla belirttiğim kısa ömür ve yüksek maliyet, 3-4 yıl sonra çöpe atma riskini oluşturan temel faktör öncelikle OLED panelin ömrü olsa da ikincil önemli faktörü bilinçsiz kullanıcıdır. Yine yukarıd abelirttiğim üzere kendi kullanıcı profiline uymayan bu televizyonu satın almak demek, teknolojik maliyet anlamında intihar etmek demektir.

Bu yazıda sizlere, milyon tane sitede verilen kopyala yapıştır yazılar üzerinden ”OLED TV nedir?” vs gibi detayları anlatmayacağım, merak eden var ise SORU SOR bölümünde sorsun seve seve en derin teknik detaylarına varana kadar cevaplarım ancak zaten yıllardır önüne gelen herkes OLED NEDİR diye edebiyat parçalamışken bizim bu toplara girmemize gerek yok. Sadece TFT LCD teknolojisi ile OLED in birbirinden çok farklı yapılarda olduğunu, TFT LCD gibi kullanmaya kalkarsanız OLED TV aldığınıza pişman olacağınızı bilin yeter.

Bütçeniz yeterli ise, kullanım şekline riayet edebilecekseniz satın alın
Bütçeniz kuvvetli ve ”Sana ne dilediğim gibi kullanırım” derseniz yine alın
Bütçenizi sırf bu tv için zorlayacaksanız bana sorarsanız almayın.
Kullanıcı profiliniz bir OLED TV kullanmaya uygun değilse KESİNLİKLE ALMAYINIZ :)

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (5)

  1. Süper Bir Açıklama Başka Nedenebilir Başarılar Saygılar.

  2. 11 ay önce

   Valla şu yazınızın yaşayarak tecrübe ettim, umarım bu yazı daha çok kişiye ulaşır kimse benim gibi oled yanıkları yüzünden televizyon değiştirmek zorunda kalmaz. Yukarıda açıkca yazmışsınız TV açık kalıp bırakacaksınız kesinlikle almayın çok doğru demişsiniz bizim 2017 yılında aldığım LG 55c6v oled televizyon şuan komple yanık yüzünden sarıları artık yeşil göstermeye başladı yeni televizyon aramaya çıktım YouTube de bu sayfanızı görüp makeleleri okurken denk geldim yazınıza her kelimesine sonuna kadar acı tecrübelerimle katılıyorum. Ağzınıza sağlık hocam

  3. 8 ay önce

   Benim için çok aydınlatıcı bir bilgilendirme, teşekkürler, ev için uygun olmadığını anladım.
   Ev ortamı için hangi TV’yi tavsiye edersiniz
   55″ düşünüyorum, selamlar

  4. 6 ay önce

   Samimi açıklamanız için teşekkür ediyorum, Kafamda Oled vardı sağolun sıfırlandı, Qledle ilgili Düşüncelerinizi lutfederseniz
   memnun olurum. LG OLED’Mİ? SAMSUNG QLED Mİ?
   Selametle Allaha Emanet Olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir