Taksitli Alışverişlerde İade Tutarının Taksitle Geri Ödenmesine Son !
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Taksitli Alışverişlerde İade Tutarının Taksitle Geri Ödenmesine Son !

2

Taksitli alışverişlerde iade tutarının taksitle geri ödenmesi konusunda düzenlemeye gidildi. “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ilgili yeni düzenlemeler paylaşıldı. Bu düzenlemeye göre Telefon, Tablet, Bilgisayar, Drone gibi ürünlerde keyfi cayma hakkı kaldırıldı. İade süreçlerinde ise iadeyi kargoya verebilme süresi 14 güne çıkarıldı ancak iade kargo ücretini alıcının ödeyeceği şeklinde bir düzenlemeye gidildi. Bu düzenlemelerin geneli 1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Taksitli alışverişlerde ödemenin tek seferde geri yapılmasına ilişkin düzenleme 1 Ocak 2023‘te devreye girecek.

Bankalara Getirilen Yeni Yükümlülük İle Birlikte Taksitli Alışverişlerin İadesinde Geri Ödeme Artık Tek Seferde Yapılacak !

Satılan alınan ürünün ödemesi taksitli bir şekilde yapılmış ise iade durumunda bankalar ücreti taksitli bir şekilde iade ediyordu. 1 Ocak 2023‘te yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme ile ürünün ödemesinin kredi kartı ile yapıldığı her koşulda bankalar iade tutarını kart sahibinin limitine tek seferde geri eklemekle yükümlü olacak.

Cep Telefonu, Tablet, Bilgisayar, Drone Gibi Ürünlerde Keyfi İade Hakkı Kaldırıldı !

Yönetmelikteki ilgili maddede yapılan değişiklikle beraber kayıt ve tescil zorunluluğu bulunan cep telefonu, tablet, bilgisayar, akıllı saat, drone gibi ürünlerde ve canlı açık artırma yoluyla sağlanan hizmet ile ilgili sözleşmelerde keyfi cayma hakkından faydalanılamayacak. Gayet tabii olarak ürünlerde bir kusur, sorun çıkması durumunda iade hakkınız korunuyor olacak.

Yönetmelikte yapılan ilgili değişiklik :

MADDE 13- Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“ı) 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre tescili zorunlu olan taşınırlar ile kayıt veya tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçlarına ilişkin sözleşmeler.

i) Tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler.

j) Canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler.

k) Tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler.”

Keyfi İade İçin Ürün Göndermek İsteyen Tüketici İade Kargo Tutarını Kendisi Karşılayacak !

Keyfi İade İçin Ürün Göndermek İsteyen Tüketici İade Kargo Tutarını Kendisi Karşılayacak !

Yönetmelikteki ilgili maddede yapılan değişiklikle beraber tüketici keyfi bir şekilde ürünü iade etmek için ürünü kargoya verirse, ürünün kargo giderlerini karşılamak zorunda kalacak. Elbette bu durum kusurlu, ayıplı ürünlerde geçerli değildir.

Yönetmelikte yapılan ilgili değişiklik :

MADDE 11- Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “on” ibaresinden sonra gelmek üzere “dört” ibaresi ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(3) Tüketici, ön bilgilendirmede kararlaştırılması ve satıcının öngördüğü taşıyıcı ile iadesinde tutarına yer verilmesi halinde teslim masraflarını geçmemek üzere iade masrafını karşılamakla yükümlüdür. Ancak, tüketiciye teslim edilen malın Kanunun 8 inci maddesi kapsamında ayıplı olması durumunda tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Tüketicinin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilir.”

Öneri:  AMVA3 Panel Nedir? VA MVA AMVA Özellikleri Nelerdir?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

   Keyfi iade yapanlar için güzel ancak tamamiyle satıcılara yönelik bir düzenleme olmuş. Tüketicilerin sorunlarını çözmeye yönelik tek bir düzenleme yok.
   Ayrıca üründe ayıp varsa kargo ücretini satıcı karşılar deniyor ama çoğu satıcı ürünün ayıbını kabul etmeyecek ve buna yanaşmayacaktır. Hakem heyetlerine ek iş yükü çıkacak. Ya da vatandaş lanet olsun deyip parasından vazgeçecek.

   • 1 sene önce

    İşin kötü yanı şu ki zaten Hakem Heyetlerini de kapatıyorlar. 211 güncel heyet sayısında tüm ilçeler kapatılıyor ve 81 vilayete ilaveten istisna 3-5 büyük ilçe kalacak gerisi yıl sonunda iptal tamamen. Biz yıllardır Tücaret Bakanlığına mevcut yönetmeliklerin tüketici lehine düzenlenmesine dair somut veriler ile birlikte talepote bulunurken Ticaret Bakanlığı tarafından atılan her adım ne yazık ki gün geçtikçe tüketici aleyhine ilerliyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir