Televizyon Kullanıcı Profili Nasıl Belirlenir?
 1. Anasayfa
 2. Televizyon

Televizyon Kullanıcı Profili Nasıl Belirlenir?

16

Televizyon kullanıcı profili nasıl belirlenir? Sorusuna çok net bir cevap olacağını düşündüğümüz bu yazıyı sizler için ele aldık. Bir televizyon satın almak istemeniz ve bu doğrultuda bir bilenden fikir edinmek istemeniz kadar doğal bir durum yok elbette ancak TV sektöründe 1979 yılından beri tamircilik düzeyinden başlayıp araştırmacı pozisyonuna gelene kadar edindiğim tüm tecrübelerim bana şunu gösterdi ki TV önerisi kesinlikle kişiye özel bir durumdur. Eğer amaç bir markanın malını pazarlamak değil ise TV önerisi sorusuna direkt olarak bir markadan girilmez.

‘TV alacağım ne alayım?” sorusuna pazarlama taktikleri doğrultusunda verilecek cevap şekilleri farklıdır. Mesela tarafsız görünmek adına önce karşı markalardan birisi ile başlanıp hafif güzel cümleler kurulup tüm bunların arkasına bir AMA yerleştirip sonra olumsuz yanları anlatılıp arkasından o tarafsız görüntü bozulmadan kendi markasına çekip satışı yapıp bitirmek bahsi geçen taktiklerden birisidir. Promotör taktikleri içerisinde ise rakip markanın görevlisi o gün yok ise veya o marka için hiç promotör atanmamışsa hemen ilgili markanın tüm televizyonlarının ışık renk ve kontrast değerleri aşağı çekilerek kendi ürünlerinin ne kadar başarılı görüntü sunduğu algısı oluşturulur ki bu da bilinen taktiklerden birisidir.

Bilinen bir diğer taktik ise sosyal mecrada tanınan isimlere sürekli o üründen bahsetmesi karşılığında hediye TV göndermektir. Tüm bunların dışında marka fanı olduğu için gönüllü kılıç sallayanlar da vardır ki bunlar tam körü körüne meydan muharebesi içerisindedir. 2+2= o markaya çıkmıyorsa 2+2 nin sonucu dahi yanlıştır bu kişiler için. Yeter ki fanı oldukları o markanın ürünü satılsın diye yerli yabancı kaynaklardan edindikleri bilgileri HOCA veya ÜSTAD sıfatı ile insanlara pazarlamaktan büyük keyif alırlar ancak ne yazık ki bu bilgisizlikleri nedeniyle çok can yakarlar. Aynı taktik üzerinden ilerleyen gizli forum pazarlamacılarını da unutmamak gerekir. Aynı forum mecrasında yıllarca takılan ama ne kim olduğu ne de ne iş yaptıkları kimse tarafından bilinmeyen bu höstatlar bahsi geçen forumların veya sosyal sayfaların yöneticilerinin reklam geliri kaygısı nedeniyle yıllardır burada bilgi diye insanlara çöp paylaşırlar.

Gereksiz Detaylara Çok Girdik. Peki Nedir Bu Kullanıcı Profili ve Neden Önemlidir?

Çok basit. Bu ürünü yıllarca seyredecek ve dinleyecek olan sizlersiniz ve dolayısı ile sizlerin yaşam alanları, sizlerin kullanım koşulları, sizlerin kullanıcı deneyimi, sizin eski ürününüz, sizin oturma düzeniniz ve sizin kullanacağınız ek donanımlar çok önemlidir o nedenle ürün satın almadan evvel mutlaka kendi kullanıcı profilinizi çıkarmak zorundasınız. kendi arşivimden olan görseller ile yıllarca sizlere görüntülü şekilde de anlatmaya çalıştığım oturma düzeninin önemi panellerin yapı tiplerinin değişken olmasından kaynaklanır. Günümüz teknolojilerindeki panellerde eskiden olduğu kadar yüksek düzeyde olmayan açı sorunu ne yazık ki halen birçok üretimde can yakmaya devam ediyor bu nedenle kişisel görüşüm en çok önemli olanın oturma düzeni olduğu yöndedir.

Öneri:  Philips 43PUS7506 7556 Panel Teknik Özellikleri

Siz eğer bir TV yi konumlandırdığınız alanın karşısında oturuyorsanız farklı, yan açısında oturuyorsanız farklı bir sonuç alırsınız bu nedenle en önemli konuların başında, satın alacağınız TV nin panel yapı tipini belirlemek için oturma düzeninizi belirlemeniz/belirtmeniz gerekir. Buna görsel bir örnek sunarsak eğer;

va mva PANEL FARKI markasiz 1

Yukarıda iki farklı panel tipi ve dolayısı ile iki farklı sonuç görüyorsunuz. Her iki televizyonun da karşıdan izleme açısında sorun olmamasına rağmen yan açılarda iki TV nin farklı tepkiler verdiğini görüyorsunuz ki buna Merkez Dışı Kontrast Sapması denir. Teknik olarak bu tanımlamaya karşı çıkanlar olsa da, TV nin izleme merkezinden daha dış konumdaki açılarda kontrastın değişmesi nedeniyle renk tonlarında da paralel bir sapma geliyor o nedenle ürün hem kontrast hem de renk performansı anlamında yan açı izleyicilerini hüsrana uğratmış oluyor.

Bir tv tercihinde en önemli ilk etken panel yapı tipidir. TV nin marka anlamında üreticisi kim olursa olsun ana odak noktası aslında o TV nin üretiminde kullanılan panelin üreticisidir. Üreticisi ve yapı tipi belirlendikten sonra diğer etkenler devreye girer.

Panel tipini belirledikten sonra kullanım alanı bilgileri de önemlidir çünkü TV nin panelinde kullanılan antiglare kaplama oranı da büyük etkendir. Eğer televizyonunuzun tam karşısında yüksek oranda gün ışığını içeri alan pencereleriniz veya TV nin panel açısına giren avize/spot unsurlarınız var ise aşağıdaki gibi sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

mat
yansima

Diğer yandan kullanım amacı devreye girer. Bu ürün bir oyuncu tarafından kullanılacaksa panelin hertz değeri, filmci tarafından kullanılacaksa SRGB, Özel bir projede monitör olarak kullanılacaksa Adobe RGB veya DCI-P3 değerleri, Futbol meraklısı tarafından kullanılacaksa Vertical Banding effect yan etkisi gibi unsurların göz önünde bulundurulması gerekir o nedenle kullanım amacı burada devreye girer.

Öneri:  Vestel 55UG9630 VESTEL'den İlk GOOGLE TV'li Model!

Bütçe elbette ki en doğru orantılı ilerleme şeklimiz olacaktır. 2022 Ağustos üzerinden örnek verecek olursak bugün 55QN90B serisi bir TV nin fiyatı 27.500tl. Eğer TV tavsiyesi isteyen kişi, ”Oyuncuyum ve her şeyin en iyisini istiyorum ancak bütçem 10.000TL” diyorsa bunun mümkün olmadığının baştan bilinmesi gerekir.

Yaşanılan bölge de önemli çünkü burada durum sadece SATILAN ürün değil aynı zamanda hizmet sunulan bir üründür ve tüketicinin ürün kadar hizmete de rahat erişebilmesi gerekir ki bazı markaların SSH yapılanmalarında sorunlar olduğunun herkes tarafından biliniyor olması nedeniyle yaşanılan coğrafi bölge ve İL/İLÇE durumu önemlidir. Ülkemizde de elbette ki çok kaliteli olarak bilinen SONY markasının Muğla ilinde yetkili servisinin olmaması, İlçelerden (En yakını 2 saat mesafede) hizmet sunulması ve hatta servislerin hizmet vermek karşılığında 450TL bedeli (Yaklaşık 6 ay önce yaşanmış gerçek konudur) banka hesabına peşin yatma şartı ile talep etmesi gibi saçmalıklara tüketicilerin maruz kalmaması adına ürün önerilerinde markanın yapılanmasını da göz önünde bulundurmak adına bu detaylara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak değerli dostlar, TV tavsiyesi istemeniz kadar doğal bir durum olmasa da bizlerden öneri istemeden evvel bazı detayları belirtmenizi rica ediyoruz sizlerden. Birçok kıymetli dostumuzun soru başlığına ”X Liram var ne alayım?” yazıp gerisini bıraktığını görüyoruz ki bu tarz başlıkları cevaplamadığımızı çünkü ısrarla vurguladığımız üzere açıktan veya gizli bir pazarlamacı olmadığımızı hatırlatmak isteriz. Bu oluşumun tek amacı, doğru ürün ile tüketicinin buluşmasını sağlamaktır. Biz de kusursuz değiliz, hatalı analizlerimiz olabilir gecikiyor da olabiliriz ancak emin olun ki hiçbir art niyetimiz bulunmamaktadır :)

Saygılarımızla :)

  İlginizi Çekebilir

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (16)

  1. hocam sealm lar 55QN85B MODELİ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR

  2. Merhaba, genel olarak internetten, platformlardan film dizi izleyen biriyim karanlik ortamda. Gunduz de izliyorum fakat izleme oranim aksamlari daha fazla. Gorus acim dik, ve bazi bolgelerde 60dereceye kayiyor. Butcem 16 bine kadar cikabiliyor ancak televizyonu bir kere alicam beni gotursun tamam ama eger daha ucuza bi alternatifi varsa neden olmasin dersem, seceneklerim neler olabilir? Aile evinde qled samsung 55inc q80 deneyimlemis biriyim. Cok aradayim ne yapayim ne edeyim bilmiyorum. Bana onerebileceginiz bi kac alternatif var mi?

   • Merhaba, https://www.inceleriz.com/samsung-55bu8000-panel-teknik-ozellikleri/ modelini incelediniz mi? 120 Hz beklentiniz olmadığını düşünürsek Samsung kalitesiyle sizi tatmin edeceğini düşünüyorum. Ucuz alternatif noktasında Onvo OV55F900 oldukça uygun, yine 55DM54U oldukça uygun. 120 Hz olsun, biraz daha iyi bir deneyim sunsun derseniz 55C728 paneliyle ve VA panel olması sizin beklentilerinizi karşılıyor ayrıca VA panel olmasına rağmen yan açı performansının da başarısı sayesinde de iyi bir tercih olabilir.

  3. Günaydin Adem Bey ve ekibi :)

   sayfanizi merakla inceliyorum ve farklı yourmlariniz sevk ile okuyorum. Sayenizde yeni bilgiler ögrendim. Ama ayni zamanda kafam çok varisti diye bilirim. O yüzden bizim icin en doğru tv sizinle aramak isterim. Bakalım kulanici profilimi doğrular cizebilecekmiyim. Bizim evde tv oturduğumuz tam karşı taraf daki duvar da olacak. TV hem karsisi, hemde sag tarafdaki camdan ve üsteki avizeden isik aliyor. (sizin yukarda gösterdiğiniz örnek fotografdaki bir yansıma icin hangi detaya dikkat etmeliyim) ? Antiglare kaplama bu yansımayi önler mi ) Bizde en çok Netflix izleniyor, aksam daha da çok izlense, gündüz de izleniyor. Tv 65 inch olması istenoyor fakat 60 da daha iyi bir tavsiyeniz olursa onu da düsüne biliriz.
   Sizin degerli yorumundan sonra Samsung crystal BU tam karar vermişken, kulacı yorumlar bulutlama dan şikayetçiler olduklarını okudum ve icindeki isiklar çok görünüyor diye vazgeçtim.
   En son aman Vestel 65 alim dedim, madem hepsinde birey cikiyor bari uygun olur dedim. Ama yine ev halki kararsız kaldı. Son ümidim sizsiniz. Bütçe çok zorlama ile 18 bin tl çıkar.
   Bizim evde oyun oynanmayacak tv de.
   Buryai kadar uzun yazımı okuduğunuz icin çok teşekkür ederim ve bu efsane indirimler baslamadan bana bir kaç tv modelleri önere bilirseniz çok sevinirim.
   Saygilar

  4. Günsydin Adem Bey Ve Ekibi :)
   Merakla cevabınızı beklerken tekrar içimde arayışa çıktım ve sanırım ki en doğru soru Vestel 65 inc TV de hangi model Aanti Glare yüksek ?

   Vestel’i seçme yanım, servisi çok iyi ve bütçe dost olması.
   LG ve Philips de düşünürken, Servisi kötü olduğu için onlardan vazgeçtim.

   Samsung da düşünüyordum fakat sanırım hem 65 inç Hemde antiglare oranı yüksek olan ve bütçeye uygun olanı, bir arada bulmak mümkün değil.

   Tv en çok rahatsız eden yansıma olduğu için sanırım öncelikle antiglare olması gerekiyor. Daha önceki Post da belirttiğim gibi Tv duvara gelecek, sağdan, karşısından güneş ışığı alıyor ve tavandaki avizeden.

   Umarım bu yoğunlukta cevap verme fırsatı bulursunuz :)
   Teşekkür ederim

   Not: Vestel 65ua9600 ile 65u9600, fiyat dışında ne fark var ?

   • Merhaba, mat panel diyeceğimiz bir model bulunmuyor Vestel’de. Tam aksine Samsung’da LS serisi Frame TV olarak geçer ve onlar mat paneldir. Piyasada bu ürün dışında bildiğimiz mat panel ürün bulunmuyor zaten. O yüzden eğer bütçeniz müsaitse Frame Tv gerçekten bu konuda çok başarılı. İzlenmediği zaman tablo moduna geçiyor, zaten Frame Tv olarak adlandırılması da oradan geliyor.

  5. 11 ay önce

   Hocam YouTube Netflix gibi platformlardan aksamlari 3-4 saat 4-5 metreden film dizi izleyeceğiz Android olacak bizi tatmin edecek cok fazla bir beklentimiz yok 55 inc 10.000 lira bandında tv ne önerirsiniz karar verememe problemim var kafayı yemek uzereyim yardimci olursanız çok sevinirim

  6. 10 ay önce

   32”ınc Tv almak istiyorum. tavsiye edeceğiniz bir model marka alabilirimiyim? Android tv olabilir. Full hd

  7. Merhabalar Adem ve İlteriş bey sizin YouTube videonuzu izledikten ve burdaki yazınızıda okuduktan sonra TV almak isteyen ancak karar vermeyen birisiyim öncelikle kullanıcı profilim 20 metrekarelik bir salonda yaklaşık 6-7 metre mesafeden yan açıyla, karşısında büyük penceresi olan yere konumlandırılacak günlük kullanımda ve film izlemek amacıyla kullanılacak(bu anlamda ses ve görüntü kalitesi istemekteyiz) bir TV arıyorum bütçe 20000-30000 arası son olarak TCL tvler hakkındaki görüşünüzüde öğrenmek isterim en kısa sürede cevabınızı merakla beklemekteyim iyi çalışmalar dilerim( Not: TV lerden teknik olarak pek anlamdığımdan tavsiyeniz çok önemli)

  8. Merhaba hala cevaplıyor musunuz bilmiyorum ama yine de sorayım

   En az 65″, görüş açısı iyi, oled olmasa bile siyahları düzgün olan, HDR’ın hakkını veren, en ufak güneş veya lamba ışığında reflektöre dönmeyen bir tv arıyorum. tercihim oledden yana fakat uzun ömürlü olmasını da istiyorum tabi. 40-45binlere kadar çıkabilirim fakat ne kadar ucuz olursa o kadar iyi tabi, o nedenle 15-20bin bandından da bir kaç öneri yaparsanız sevinirim.

   Şimdiden teşekkürler

  9. 6 ay önce

   Adem hocam anneme 32 inç televizyon alacağım…fiyat performans ürünü hangi ürünü alayim

  10. Merhaba, Adem beyin YouTube kanalından size ulaştım. Evimdeki tv yi yenilemek istiyorum. Daha çok akşamları, tv nin 4 metre uzakta tam karşısındaki koltukta film seyrediyorum. İPTV, dijital platformlar you tube izliyorum. Uydu yayını yok. Bütçe 40-60 bin arası olabilir yukarıdan aşağı doğru bir kaç öneri verebilir misiniz?

  11. 4 ay önce

   Adem bey merhabalr 40″ televizyon almak istiyorum. Bütçem 6.000 ve 8.000 TL. arasında tavsiye ve önerileriniz için yardımlarınızı rica ederim.
   Saygılarımla.

  12. 2 ay önce

   Öncelikle merhaba yazınız için çok teşekkür ederim. Aşağıdaki detayları göz önüne alarak tv önerisi yapabilirseniz çok mutlu olurum ;
   * Konsol oyunları oynayan biriyim
   * TV programları olmasa da özellikle motogp, futbol maçları ve film platformlarında zaman geçirmekteyim.
   * Günlük ortalama tv çalıştırma süresi 6 – 8 saat arası.
   * 65’’ tv almayı planlıyorum.
   * Bütçe olarak 50 ila 60k bütçeye sahibim
   *** servis için belirtmek isterim ki İzmir’de yaşamaktayım :)
   Son olarak belirtmek isterim ki ; Oled tv konusunda panel problemleri olsun, bazı markaların servis problemleri olsun, stok olmayışı vs derken günümüzde TR şartlarında TV almak bile çok zor bir hal alıyor. Sizden ricam zamanınızı, bilginizi ve tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum :) şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

  13. 2 ay önce

   Merhaba yaşlı annem babamla yaşıyorum işim gereği çok çok nadir tv seyrederim beko tv vardı bozuldu tv almam lazım kısa sürede…
   Kullanıcı isteklerim…
   İnternet kullanımı yok evde o yüzden standart uydu alıcısı takılıp kullanılacak…

   Görüntü kalitesi iyi ve yenileme kanal geçisi seri olan…

   Ekran olarak orta boy ve üzerinde…
   Tavsiyenizi bekliyorum iyi çalışmalar iyi günler…

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir