VESTEL 75U9520 Bu Televizyonda %25 Mat Panel Fiyat, Yorum, İnceleme ve Panel Teknik Özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Televizyon

VESTEL 75U9520 Bu Televizyonda %25 Mat Panel Fiyat, Yorum, İnceleme ve Panel Teknik Özellikleri

8

VESTEL 75U9520 diye okuyunca biliyorum %25 mat panel ve %100 SRGB bu markada bir araya gelmez diye düşünüyorsunuz hatta ithal markalarda dahi ancak özel üretimlerde görüyoruz %25 mat paneli ve yine biliyorum heyecan da yaptınız ancak ufacık bir sorunumuz var :) Vestel 75U9520 model üretimde kullanılan 2 tip panel var :) 17MB180 anakartla üretilen ve panel destek unsurlarına ilaveten Fake Refresh Rate değeri de çok yüksek olan bu televizyonda panel üreticilerinin iki tane olması nedeniyle panel tiplerimiz de iki farklı özellik barındırıyor. Yani %25 mat panel konusu sadece bu panellerin birisinde denk gelecek size yani CSOT panel ile üretilmiş bir Vestel 75U9520 sahibi oldunuz ise siz o talihli kişisiniz çünkü televizyonunuz %25 mat panel ve %99 SRGB destekliyor. Eee hani SRGB %100 dü diye hayıflanmayın hemen, diğer panelin SRGB oranı %100 ancak bu panelde %99 olunca bir kayıp gibi de görünmüyor.

24.11.2022 Güncelleme – Üründe HKC panel de üretime dahil edilmiştir

75 1

Söz konusu yaklaşık 190 ekran televizyon olunca kılı kırk yarmak gerekiyor haliyle. O nedenle bilinen reklam kanallarının aksine biz sizlere bu ürünü aldığınızda neler ile karşı karşıya kalabileceğinizi anlatıyoruz. Bir televizyonun güzel renkleri olduğunu söyleyip anlatmakta elbette sakınca yok ancak bu detayları bilmiyor ve ürün anlatıyorsanız tüketiciler üzerinde ciddi bir yanlış etkiniz oluyor demektir. Şöyle düşünelim. İki kardeş altlı üstlü oturuyor ve aynı televizyonu almaya karar veriyorlar. Şans bu ya, kardeşlerden birisine CSOT panel ile üretilmiş televizyon ve diğerine de BOE panel ile üretilmiş televizyon gitmiş olsun. Peki nasıl olacak şimdi? kardeşlerden birisi arka pencere yansımalarını komple televizyonunun ekranında görüyorken diğeri mutlu mesut televizyon seyrediyor gündüz saatlerinde. Şu aşağıdaki görüntüye bir bakalım, sizce bu görüntüde sevgili Kaan kardeşimizi tanıyabilirmiyiz veya sizce ne kadar mutlu oluruz gündüz bu şekilde televizyon seyrederken?

kaan

Peki antiglare yani yansıma önleyici katmanı iyi bir değerde olan panel ile aynı şekilde sevgili Kaan kardeşimizi bu şekilde izlemek istemezmiyiz?

20220429 161643

Hatta antiglare oranı yüksek ve düşük iki ürünü bilerek şu şekilde yerleştirip sizlere aradaki farkı sunmak istedim. Aynı Salon aynı yayın aynı ortam aynı gün ışığı ancak üstte gördüğünüz antiglare oranı %1 olan ürünken altatki %25

mat 2

Baştan peşin peşin belirtmek isterim ki yerli yabancı farketmeksizin bütün markaların toplam üretimlerinin belki 1000 de 1 i mat paneldir. O nedenle bu panele biraz yer vermek istedim yazımda.

O halde mat paneli bir kenara alıp diğer detaylara geçelim. Bu modelde panel üreticilerinden birisi CSOT diğeri de BOE Display dedik, CSOT olan %25 mat ile öne çıkarken BOE ise %100srgb ve %90 DCI-P3 ile öne çıkıyor ancak ne yazık ki tipik kontrast oranından dolayı yine de bir CSOT panel performansı verebilmesi mümkün değil. CSOT panel üreticisinin tipik kontrast oranının 4000:1 değerine karşılık BOE de bu oran tipik IPS ADS sonucu yani 1200:1. Durum böyle olunca siyah başarısında CSOT panel yine öne geçmiş oldu. Tabi şimdi sizler doğal olarak BOE de ADS yapı tipi yani IPS tabanlı teknoloji nedeniyle geniş görüş açısının avantaj olduğunu düşüneceksiniz ancak hemen vurgulamak isterim ki CSOT panel de Standart VA değil yani merkez dışı kontrast sapması durumu bu panelde beklenen negatif düzeyde değil çünkü panelin yapı tipi HVA yani Hiper izleme açısı sunan VA panel.

Yeri gelmişken panellerin COF (Chip on Film) sayılarını da yazalım. Her iki panelde de 12 COF yer alıyor.

Biliyorsunuz AUO panelde AMVA3 yapı tipinde de, ONVO 43F900 de kullanılan MVA panelde de biz bu yan açılarda renk sapması konusunun çok büyük ölçüde aşıldığını görmüştük. Ona dair de bir örnek görsel sunalım kendi evimde yaptığım testlerden.

Öneri:  TOSHIBA 65XA9D63DT OLED 120hz Fiyat Yorum İnceleme Panel Teknik Özellikler
va mva PANEL FARKI

İşte bu görüntüden de anlıyoruz ki burada CSOT panel ile üretilmiş bir VESTEL 75U9520 yine ön plana geçmeyi hak ediyor. BOE Display kötü bir panel üreticisi değildir ancak karşısındaki bu panel ne yazık ki bana göre rakip olabileceği statüde değil o nedenle eğer öğrenme şansınız var ise satın alacağınız televizyonun seri numarasını satıcıdan öğrenip bize sorgulayın hangi panel olduğuna önceden bakalım. Üreticilere defalarca rica ettik ve panel tiplerini kutuların üstüne yazın dedik ancak dinlemiyorlar maalesef.

Televizyonda bulunan MEMC HDR10 DV gibi özelliklerin yanısıra bu üründe Pixellence Pro ve WCG desteği olduğunu da unutmamak gerekiyor. Tüm bu panel destek unsurlarının %99srgb ile birleştiğini, hareketli sahnelerin de 2200hz fake refresh rate (Donanımsal 60hz) ile desteklendiğini düşünün.

Ses olarak 75” bir üründe 2×12 watt olmasının yanısıra neyse ki speaker box ve subwoofer var (E olsun artık) DTS Virtual X + DTS HD Atmos desteğini de unutmayalım.

Linux çekirdek üzerine kurulu QUI menü işletim sistemiyle smart özelliklerine erişebildiğiniz bu üründe Youtube Netflix APV gibi destekleri alacak ancak Disney+ izleyemeyeceksiniz. TKGS HBBTV WIFI WIDI BT TIBIBU DSMART lisansları üründe sorunsuz şekildedir.

Ürün ile ilgili merak ettiğiniz detaylar var ise SORU SOR bölümümüzde yazmanız yeterlidir.

Her zaman olduğuı gibi şu uyarıyı da yapalım. Panel üreticilerinde TV üreticisinin satış politikaları kapsamında değişikilikler her zaman olur o nedenle ürünleri satın almadan evvel mutlaka yeniden sorgulama yapınız.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (8)

  Popüler Yorumlar
  1. 7 ay önce

   ÜRÜNÜN HANGİ PANEL OLDUĞUNU NASIL BAKABİLİRİM ?

  Yapılan Yorumlar
  1. Üstad, chip on film diye bir şey varmış, panelin ömrü konusunda fikir veriyormuş (bunu da sizden duydum, yoksa son kullanıcıya bu kadar doğrudan, bu kadar detaylı bilgi veren kimse yok ki), bu panellerin COF sayılarını da paylaşma imkanınız var mı?
   Teşekkür ediyorum.
   Ha bir de satıcıdan seri numarasını temin edebilirsek size hangi kanaldan iletmemiz uygun olur, seri noyu bu yorum kısmına mı yazalım?

   • Evet COF sayılarını yazmamışız :) Bu konuda sıkı takipçi olmanız ve dikkat etmeniz bizim için çok değerli.:) Her iki panelde de 12’şer COF bulunuyor. Hangi panelin geldiği hala önemli ise instagram.com/inceleriz_ üzerinden mesaj yoluyla seri numaranızı iletebilirsiniz :)

  2. 11 ay önce

   merhabalar şuan 65u9500 kullanıyorum ve xbox series X ile oyun oynuyorum ve sorun yaşamıyorum görüntü akıcılığında bu ürüne geçsem sorun yaşarmıyım akıcılık anlamında çünkü görüntü büyüyor piksellenme çok gözüme çarparmı şimdiden teşekkür ederim

  3. 11 ay önce

   Merhabalar Adem Hocam, internet üzerinden sipariş verdim cihaz henüz gelmedi. Değişim işlemini servis tarafından yaptırabilir miyim? Yoksa Satıcı üzerinden mi değişmesi gerekir? Kurmadan kontrol edip servis tarafından yaptırabilsem iyi olurdu. Teşekkürler.

  4. 10 ay önce

   Merhaba vestel in burada anlatılan 75U9520 seri numaralı tvsi ile samsungun 75tu7092 seri numaralı tvsi arasında kaldım ikisinin de fiyatı şu an 20bin de ve daha fazla para verip başka 75inç TV bakmak istemedim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  5. 7 ay önce

   Merhaba Adem Hocam HKC panelin bilgilerini de paylaşırmısınız va mı matlık oranı gibi teşekkürler

  6. 7 ay önce

   ÜRÜNÜN HANGİ PANEL OLDUĞUNU NASIL BAKABİLİRİM ?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir